মেদৰোগ বা শকত হোৱা হ্ৰাস কৰাত তগৰ ফুলৰ বনৌষধি গুণ

তগৰ ফুল

তগৰ ফুল

গোন্ধ যুক্ত তগৰ ফুল সকলোৱে চিনি পায়| তগৰ, গোলাপ, খৰিকাজাঁই ফুল বসন্ত কালৰ আৰম্ভনিৰ পৰা ফুলে| এই তগৰ ফুলৰ সৌন্দৰ্যৰ লগতে ইয়াৰ ঔষধি গুণো বহুত| মেদৰোগ বা অতিপাত শকত হোৱা ৰোগত তগৰ ফুলৰ ঔষধি গুণ আশ্চৰ্যজনক| কোনো মানুহৰ বা মহিলাৰ বা ল’ৰা-ছোৱালীৰ মেদবহুলতাত ভুগিলে নানা ধৰণৰ ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰা দেখা যায়| কোনো মহিলা বা যুৱক-যুৱতীৰ পেট, নিতম্ব, স্তন, ভৰি-হাত আদিত অধিক চৰ্বি হয়,মেদৰ পৰিমাণো আধিক্য হয়| এই মেদৰোগত ৰোগীৰ ক্লান্তিবোধ হয়, কাম-কাজ কৰাৰ প্ৰতি অনীহা হয় অথচ ভোক বাঢ়ে| এনেক্ষেত্ৰত তগৰ ফুলৰ গছৰ শিপা ১ গ্ৰাম পৰিমাণে লৈ সেইখিনি থেতালি আধাকাপ পানীত উতলাই চেকি ঠাণ্ডা হ’লে সেই ক্কাথ খিনি দিনে দুবাৰকৈ কিছুদিন অৰ্থাৎ ১৫ দিন খাব লাগে| মেদ বা চৰ্বি লাহে লাহে কমি যাব| বয়সস্থ লোকৰ আৰু শিশুৰ ঘনাই ঘনাই প্ৰস্ৰাৱ হ’লে তগৰ ফুলৰ গছৰ শিপাৰ ছাল চুৰ্ণ কৰি ৪০০ মিলিগ্ৰাম মাত্ৰাত প্ৰতিদিনে পুৱা আৰু আবেলি ২ বাৰকৈ খাব লাগে| কেইদিন মান(৫-৬ দিন) ব্যৱহাৰ কৰাৰ পাছত প্ৰস্ৰাৱ কৰা নিয়মীয়া হ’ব| প্ৰস্ৰাৱ কমি গ’লে ঔষধ খোৱা বন্ধ ৰাখিব লাগে| এই সময় ছোৱাত কলমৌ শাক খাব লাগে ২-৩ সাঁজ| অত্যধিক ঘাম হ’লে, বিশেষকৈ সৰ্বাংগে ঘাম হ’লে হাতৰ তলুৱাত, ভৰিৰ তলুৱাতো ঘাম হয়| মধুমেহ ৰোগতো ঘাম হয়| যিবিলাক লোকৰ বংশৰ কাৰোবৰ হাঁপানী, মাইগ্ৰেন, ছাইনাছ থাকে তেওঁলোকৰ হাত ঘামি থাকে| তগৰ ফুলৰ শিপাৰ ছাল চুৰ্ণ কৰি ২৫০ মি:গ্ৰাম প্ৰতি পুৱাই কুহুমীয়া পানীসহ খাব লাগে| ৫-৬ দিন খালে ভাল হয়| কৃমিজনিত পেটৰ বিষত শিশুৰ বদহজম, নাভিৰ তলত আমাশয়ৰ দৰে কামোৰণি হয় লগতে শৌচত ফেন ওলায় তেতিয়া আমাশয় বা ডিচেণ্ট্ৰী হৈছে বুলি ৰোগীয়ে ধৰি লয়| তেনে ক্ষেত্ৰত তগৰৰ মূলৰ ছালৰ চুপ ২৫০ মি:গ্ৰাম আৰু ১ চামুচ চূণৰ পানীসহ পুৱা-আবেলি ২ বাৰকৈ খাব লাগে| চূণৰ পানীত ৭-৮ চামুচ পানী মিহলাই ল’ব লাগে| চৰ্দি লাগিলে দিনে ১০-১২ টা হাঁচি আহে, নাকেদি হৰহৰ কৰি পানী ওলায়| কিয়নো তেজত ইয়োছিনোফিল বাঢ়ি গৈছে| বংশগত হাঁপানী আৰু একজিমা থকা সকলৰ সামান্য লাগিলেই মূৰ গধুৰ হয়| চৰ্দি হয়| এইক্ষেত্ৰত তগৰ ফুলৰ ছালৰ চুৰ্ণ ২৫০ মি:গ্ৰাম মাত্ৰাত গৰম পানীৰ সৈতে পুৱা, আবেলি গৰম পানীৰ সৈতে ৪-৫ দিন খালে ভাল হয়| তেজৰ দোষ হ’লে খজুৱতী হৈ থাকিলে তগৰৰ শিপাৰ ছাল ১ গ্ৰাম ২-৩ কাপ পানীত৬ অলপ সময় গৰম কৰি চেকি পানীখিনি দিনে ২ বাৰকৈ অলপ অলপকৈ খালে ভাল হয়| দাঁতৰ বিষ হ’লে কেঁচা তগৰ ফুল গছৰ ডাল চোবাই থাকিলে দাঁতৰ গুৰিফুলা বিষ ভাল হয়|

via Blogger https://ift.tt/2zxCKlr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: